Kozaklı Kaymakam V. Halil DALAK 8 Mart Dünya Kadınlar Günü  dolayısıyla bir mesaj yayımladı. mesajında şu ifadelere yer verdi: 

 

"Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda 1977 yılında alınan bir kararla o tarihten bu yana 8 Mart, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmaktadır. 8 Mart, kadın haklarının hatırlanması ve sorunlarının aşılması yolunda yeni projelerin hayata geçirilmesi açısından önem arz eden bir gündür.

 

Kutsal annelik görevinin yanı sıra üstlendikleri toplumsal, siyasal, sosyal, ekonomik ve kültürel roller ile günümüz çağdaş medeniyetinin oluşmasında katkı veren kadınlar, gelişen demokrasi ve yükselen insan hakları standartlarının oluşmasında da önemli görevler üstlenmişlerdir.

 

Milli kültür hayatımızın her alanında olduğu gibi, özellikle bağımsızlık mücadelesi verdiğimiz Kurtuluş Savaşı’nda her türlü fedakârlığı gösteren Türk kadını, 1930’da yerel, 1934’de genel seçimlerde seçme ve seçilme hakkı elde ederek modern Türkiye’nin kurulmasında aktif bir rol oynamıştır.

 

Devletimiz, bu anlayışın devamı olarak günümüzde de kadınların arzu edilen konumlara ulaşması için önemli çalışmalara imza atmış, kadına pozitif ayrımcılığın anayasal güvence altına alınması gibi Medeni Kanun’da yapılan düzenlemelerle de bu yöndeki kararlılığını ortaya koymuştur.

 

Son dönemde kadınların maruz kaldığı şiddet olayları hepimizi üzmekte, toplumumuzu derinden yaralamaktadır. Özellikle bilinmelidir ki, her birimiz için anne, teyze, abla kız kardeş demek olan kadınların bu haklı mücadelesinde devletimiz bütün kurumlarıyla kadınların yanındadır. Ancak bu üzücü olayların yaşanmaması için devletimiz ve ilgili kurumlar kadar sivil toplum kuruluşları ve tüm toplum bireylerine kadar herkese önemli görevler düşmektedir.

 Unutulmamalıdır ki kadınların toplumsal refahımıza değer katmasının yolu, kadın haklarının gözetilmesinden, kadına yönelik istihdamın artırılarak girişimci kadınların önünü açmaktan geçmektedir.

 

Bu duygu ve düşüncelerle özverinin, sevginin ve asaletin kaynağı olmuş başta şehit ve gazi anneleri ile şehit ve gazi eşleri olmak üzere tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlar, kadın haklarının iyileştirilmesi amacıyla yapılan her türlü çalışmanın artarak devam etmesini dilerim."